HEMEN ARA  SORU SOR
Blog

Kayseri Fırın Arızaları

08 July 2017
Doğalgaz yada Lpg ile çalışan fırınlar zaman  içerisinde alevlenme bölümlerindeki gözeneklerin tıkanması sonucu  ocağın verimli çalışmasını engeller. Ocak üzerindeki alev  gözeneklerini çıkartıp iyice temizleyiniz. Sıcak suda kaynatırsanız  tıkalı gözenekleri açmanız kolaylaşır.

Doğalgaza Dönüşüm Memeleri Mutlaka Tavsiye Edilen kalitede Olmalıdır . Lütfen Farklı Bir Uygulama Yapmayınız.

Giderebileceğiniz Basit Arızalar ve Çözümleri
  • Fırının fişi çekilmiş, sigorta atmış olabilir. Saatli modellerde ise, saat ayarlanmamış olabilir.
  • Fırın Isıtmıyor ise; Fırın ısıtıcı kumanda düğmesi ile sıcaklık ayarı yapılmamış olabilir.
  • İç Aydınlatma Lambası Yanmıyor ise; Elektriklerin olup olmadığını kontrol edin. Lambanın arızalı olup olmadığını kontrol edin. Arızalı ise servis çağırın.
  • Pişirme (alt - üst kısım eşit pişirmiyor ise);Kullanım kılavuzuna göre raf konumlarını, pişirme süresi ve sıcaklık değerlerini kontrol edin.
  • Ocak gözü alev almıyor ise; lütfen aşağıdaki koşulları, belirtildiği sıraya göre kontrol edin.
1.     Kullandığınız gazın tipi ve basıncı, ürününüz üzerinde belirtilen değerlere uygun mu?
2.     Regülatörünüzün eski olmadığından emin olun.
3.     Eğer LPG kullanıyorsanız , tüpünüzün bitmekte olup olmadığını, doğal gaz kullanıyorsanız gazı geldiği şebeke hattında bir problem olup olmadığını kontrol ediniz.
4.     Enjektörler tıkalı olabilir. Temizleyerek tekrar deneyin.
5.     Adaptör deliklerinin temiz ve kuru olduğundan emin olun.

6.     Şapka ve adaptörü düzgünce yerleştirdikten sonra, herhangi bir ocak gözünü açın ve çakmak çakarken bujinin kıvılcımını gözleyin. Kıvılcımın bujinin ucundan bek şapkasına doğru atlaması gerekir. Eğer kıvılcım aşağıya doğru atlıyorsa, şapka ve adaptör düzgün şekilde yerleştirilmemiş olabilir, eğer sorun bu değilse bujide bir arıza olabilir.

Alev düzensiz / isli / harlı yanıyor ise: lütfen aşağıdaki koşulları, belirtildiği sıraya göre kontrol edin.

1.     Kullandığınız gazın tipi ve basıncı, ürününüz üzerinde belirtilen değerlere uygun mu ?
2.     Regülatörünüzün eski olmadığından emin olun.
3.     Eğer LPG kullanıyorsanız, tüpünüzün bitmekte olup olmadığını, doğal gaz kullanıyorsanız gazı geldiği şebeke hattında bir problem olup olmadığını kontrol ediniz.
4.     Şapka ve adaptörün tam oturmuş olduğundan emin olun. Adaptör deliklerinin temiz ve kuru olduğunu kontrol edin. 5.     Sağlıklı bir yanma performansı elde etmek için, her bir ocak gözünde bu kılavuzda belirtilen uygun çaplardaki tencereleri tercih edin.

Arçelik Servisini Ne Zaman Aramalısınız?

Basit arıza çözümleri cihazınızın tekrar çalışmasını ya da sorunun giderilmesini sağlamadıysa Arçelik servislerini arayarak uzman ekiplerden destek alabilirsiniz.

Temizlik ve Bakım İle Ömrü Uzayan Fırınlar

Kayseri Arçelik fırınınızı temizlemeden önce bütün kontrol düğmelerinin kapalı olduğundan ve cihazınızın soğuduğundan emin olun.

Cihazın fişini çekin. Fırınınızın emaye ve boyalı kısımlarını çizebilecek, tanecikler içeren temizlik maddelerini kullanmayın. Tanecik içermeyen krem veya sıvı temizleyiciler kullanın. Yüzeylere zarar verebileceği için; kostik kremler, aşındırıcı temizlik tozları, kaba tel yünü veya sert aletler kullanmayın. Ocağınızın etrafına taşan sıvıların yanması halinde emaye zarar görebilir. Taşan sıvıları hemen temizleyin.

Fırının İçinin Temizlenmesi

Temizliğe başlamadan önce fırının fişini prizden mutlaka çekin. Emaye fırının içini, fırın ılıkken temizlerseniz en iyi sonucu alırsınız. Fırını her kullanımdan sonra sabunlu suya batırılmış yumuşak bir bezle silin. Daha sonra ıslak bir bez ile tel rafı silin.

Fırının Üst Kısmı, Gazlı ve Elektrikli Ocakların Temizlenmesi

Fırınınızın üst kısmında bulunan ocak ızgaralarını (tencere taşıyıcılarını), gazlı ocakların şapka ve kafalarını kaldırın. Bek tablasını silerken, havuzların içine sabunlu su ve pislik kaçmamasına dikkat edin. Böyle bir durumda, havuzun içindeki sıvıyı kurutup çalıştırın. Gazlı ocakların şapka ve kafaları ile ocak ızgaralarını sabunlu su ile yıkayıp durulayın. Kuruttuktan sonra bek şapkalarını yerleştirirken tırnakların geçmesine ve tam yerine oturmasına dikkat edin.

Paslanmaz çeliklerin üzerinde paslanmaz olmayan çelik esaslı ovma telleri, temizlik elyafları ve tel fırçalar kullanılmamalıdır. Bunlar hem yüzeyi çizerler, hem de paslanma direncini azalttıkları için yüzey ıslandığı zaman pas oluşumu gözlenmesine neden olabilirler. Temizlemek veya durulamak için su kullanıldığı zaman, özellikle de bulunan yerdeki su kireçli ise, su lekelerini önlemek için yüzeyin silinerek kurulanması tavsiye edilir.

Fırın Lambasının Değiştirilmesi

Bu işlemi Yetkili Servise yaptırmanız önerilir. Önce fırının fişini prizden çekin ve fırının soğuk olmasına dikkat edin.

Lambanın önündeki kapağı çıkardıktan sonra ampulü de yerinden çıkarın. Yetkili Servislerden temin edeceğiniz, 300C'ye dayanıklı yeni ampulü çıkardığınız ampulün yerine takın. Daha sonra lamba koruma camını tekrar yerine yerleştirin. Bu işlemden sonra fırınınız kullanıma hazır olacaktır.

Diğer Kontroller

Gaz bağlantı borusunu periyodik olarak kontrol edin. En ufak bir anormallik sezdiğinizde teknik servisi haberdar edin. Ayrıca ocak ve fırın kumanda düğmeleri çalışmalarında anormallik sezdiğinizde Servisinizi arayın.

İklim Servis hizmet kalite değerlendirmesi

4.9 (8,134 oy)
Geribildirim sağlamak için firmamızdan en az 1 servis hizmeti almanız gerekir!
Gölge
 
Firmamız bütün markalarda "Özel Servis" olarak hizmet vermektedir. Yetkili servis değildir.
Copyright © 2016 Tüm hakları saklıdır. Designed_by İsmail ATİK